Meie esimeses värviakadeemia tunnis räägime hetkel maailma hullutavast roosast. Roosa on värvinimetus, mis hõlmab kõikvõimalikke segusid valgest ja punasest värvitoonist. Roosa ei ole spektrivärvus, kuid roosat tooni võib lugeda punaste värvitoonide hulka. Ka eesti keele seletav sõnaraamat ja Sõnaveeb defineerib roosat värvust kibuvitsa õie värvi kahvatupunasena. Nagu kõik värvid, on ka roosa väga mitmekesine, sõna ise kutsub esile mitmesuguseid erinevaid kujundeid ja mõisteid – romantika, lilled, naiselikkus, Barbie, rinnavähk jne.
Roosa - naiste või meeste värv?
Esimest korda kasutati roosat värvinimena 17. sajandi lõpus. Roosat seostatakse kõige sagedamini tundlikkuse, õrnuse, magususe, lapsepõlve, naiselikkuse ja romantikaga. Roosa on eelkõige Ameerika Ühendriikides, kuid ka mujal maailmas tunnustatud peamiselt naiseliku värvina. Just sel põhjusel kasutatakse seda värvi kui universaalset lootuse ja teadlikkuse sümbolit võitluses rinnavähiga.
Kuigi 21. sajandil peetakse roosat pigem naiselikkuse sümboliks, pole see alati nii olnud – juba 18. sajandi keskel oli roosa mees- ja naisaristokraatide seas moekas värv klassi ja luksuse sümbolina. 1920. aastatel peeti roosat värviks, mis peegeldas mehelikkust. Seda tema punase emavärvi pärast, mis on tulihingeline, aktiivne ja agressiivne. Jaapanis on näiteks roosal mehelik assotsiatsioon tänapäevani – roosad kirsipuu õied esindavad väidetavalt langenud Jaapani sõdalasi.
1920-ndate meeste ülikond
Foto: mensitaly.com
The Scale of Love Jean-Antoine Watteau (1684–1721) The National Gallery, London
Foto: artuk.org
1920-ndate poisslapse ülikond
Foto: collections.vam.ac.uk
Kuidas me roosat värvi tajume?
Erksad ja soojad roosad, nagu fuksia või magenta, on nooruslikud ja tekitavad enesekindlust. Need roosad on kirglikud ja peaaegu sensuaalsed, edastades sarnast energiat nagu punane. Lisaks väidetakse, et need roosad võivad motiveerida tegutsema ja õhutada loomingulisi mõtteid. Ent vaoshoitud ja summutatud roosad räägivad teist lugu – nad on sõbralikud ja esindavad lapsepõlve muretuid päevi. Rahulikku roosat värvi kasutatakse disainis tavaliselt naistele suunatud harudes, nagu pulmade planeerimine, riietus ja küpsetamine.
Reet Härmat ja Anu Saagim Taneli roosas siidkostüümis
Millega roosat värvi sobitada?
Roosa kandmine ja selle sobitamine tervikuks võib olla väljakutse nii mõnelegi, kuigi tegelikult sobib roosa paljude värvidega, näiteks:
- Kandes roosat koos külmade tumedate ja tumepunaste toonidega on tulemus peen ja turvaline.
- Elegantsi esiletõstmiseks lisa roosale halle toone.
- Beežiga pehmendatud roosa annab ekstra professionaalse look’i.
- Traditsiooniline valge ja roosa kombinatsioon mõjub värske ja kargena.
- Elegantselt rikkaliku look’i saamiseks lisa roosale hõbedat või kuldset aktsenti.
- Roheline ja roosa asetsevad värviratta vastaskülgedel, seega sobivad ideaalselt kokku, eriti, kui toonidel on sama varjund.
Hea oleks ka teada, milline roosa toon sobitub kõige paremini sinu nahatooniga. Üldiselt võib öelda, et kui nahk on roosaka alatooniga, on nahatoon jahe ja seega sobivad kõige paremini ka jaheda alatooniga värvid. Kui nahal on kuldne või aprikoosine alatoon, on sinu nahatoon soe, mille puhul on soojema alatooniga värvid paremad.
Kui roosa tundub siiski sinu jaoks liiga erksa toonina, et selle värvilisi riideid kanda, siis kasuta seda ainult aktsentvärvina, lisades outfitile roosakaid aksessuaare. Tasub ka meeles pidada, et mood ei ole nii lõbus ilma mõnda reeglit rikkumata 😉
Muusa Meisi kombinatsioon roosast ja rohelisest
Muusa Mari-Liis pehme hortensiaroosa embuses
Miks Tanel armastab roosat?
“Mul on tõesti igas kollektsioonis midagi roosat, kas jaheda õhetuse tooni või siis soojemat virsikut. Mulle tundub, et kui tegu pole päris põletava fuksiaga, siis roosa on mõnusalt delikaatne ja julge korraga. Võib kelmikalt sokutada end punaste pingile või siis valgete väljale.” – Tanel Veenre
Lõõmav roosa Taneli kollektsioonis Mirage
Meie roosa soovitused leiad siit: