fbpx

Taneli värsket luulet ja luulusid

Tanel avab näituse “Luul” tagamaid: “Möödunud aasta 1. jaanuaril lahkus minu õpetaja Kadri Mälk. Orelile uue elu andmine – kulmineerudes näitustega A-galeriis ja Draakoni ning Ornamentumi galeriis (New York) – oli selle peegelduse osa. Me jagasime Kadriga kirge, tundsime teineteist ära katkematus loomispalavikus. Kadri kavatses avada oma sünnipäeval, 27. jaanuaril 2023 näituse galeriis Truus. Sekkus aga surelikkus. Kuid loova vastasmõjuna andis see minule võimaluse maanduda samasse Truusi ruumi oma loominguga. Surelikkuse kiuste olgu see elurõõmus maabumine.”

Tanel Veenre Eebenipuidust kaelaehe koralli ja suitsukvartsiga

Näituse keskne kujund on huuled, kuhu Tanel jõudis tänu oma eelmisele, orelivilede sarjale. “Nägin vaimusilmas inimkeha ja vile huuliku tundlikku ning erootilist kokkupuudet, 37-kraadine hingeõhk liikumas kehast kultuuri. Kuid sotsiaalmeediast läbiimbununa on mul võimatu eirata ka lopsakate huulte tänapäevast tähendusvälja, nii-öelda prunthuulte fenomeni. Võtke seda satiirina trafaretse seksuaalsuse suunas: punnitavad huuled kui nartsissismi iroonia.”, kirjeldas kunstnik näituse teemat.

Need lopsakad huuled graveeris Tanel rekonstrueeritud kivist

Kuidas sai näitus endale nime?
“Näitusele pealkirja nuputades nägin vaid huuli. Kuid see hetk tundus liiga laiali, liig värelev, et huultega pitseerida. Pigem siis luul.“

Mõnikord avanevad ehete tagaküljel omaette maailmad ...

Intervjuus “Postimehele” kirjeldab Tanel oma näitust nõnda:
“Ma usun üldse meelelisusesse. Kattes galerii Truus seinad voogava kangaga, muutsin ruumiheli sametiseks ja andsin näitusele sumbunud alatooni, mõjutades nii vaataja kogemust. Meelelisuses on midagi inimeseks olemisele väga olemuslikku.”

Taneli intervjuud Postimehes saad lugeda SIIT.

Taneli kaelaehted galerist Kaisaga

Näitus on avatud 16.02 kell 14-18 ja 17.02 kell 12-16.
Galerii Truus, Lühike Jalg 5.

Shopping Cart