fbpx

Taneli värviakadeemia: safran

Safran on kollane või oranžikas toon, mis tuleneb safranikrookuse tolmukaniidi värvist ning millest pärineb ka vürtsisafran. See kirev toon tekib pigmendist krotsiin. Safrani nimetus tuleneb heebreakeelsest sõnast sahafaran, mis tähendab tõlkes niiti.

Safrani ajalugu

Safrani teekond läbi ajaloo on olnud sama ergas kui värv ise. Rohkem kui 3500 aastat tagasi pärit safranit on kasvatatud ja hinnatud Vahemerest Lõuna-Aasiani ning tänu keerukale korjeprotsessile on saanud sellest üks maailma kalleimaid vürtse.

Muistsed tsivilisatsioonid austasid safranit mitte ainult selle kulinaarse kasutuse, vaid ka raviomaduste ja taimes sisalduva pigmendi pärast. Vanad egiptlased ja kreeklased kasutasid safranit hoogsalt parfümeerias, samal ajal kui Hindu ja Buda mungad on iidsetest aegadest kandnud safrani toonis rüüd. Kusjuures, rüü värv tähistab religioonis materiaalsest elust lahtiütlemist ning see on hinduistliku ja budistliku filosoofia lahutamatu osa.

Safranitoon kunstis

Safrani sarnanast kollakas-oranžikat tooni on näha nii mõnegi tuntud kunstniku loomes. Näiteks nagu Vincent van Gogh ja Gustav Klimt, kes kasutasid kirevat värvi oma meistriteostes emotsioonide ja atmosfääri edastamiseks.

Oma nn kollasel perioodil (umbes 1886–1890) kasutas Van Gogh ohtralt kollaseid toone. Näiteks domineerib safrani särav kollane tema maalidel “Päevalilled”. Klimti teoste seast võib leida safranitooni aga teoselt “Suudlus”, kus armastajapaari rüüd on kaetud just selle tooniga.

Vincent Van Gogh
"Vase with Twelve Sunflowers"
1888

Foto: vangoghgallery.tripod.com

Gustav Klimt
"The Kiss"
1907 - 1908

Foto: oceansbridge.com

Safran moelavadel

Ka moemaailm on safrani võlu omaks võtnud. Safran on julge toon, kuid samas kiirgab soojust ja rafineeritust. Safran on kaunistanud moelavasid alates elegantsetest õhtukleitidest kuni vabaaja rõivasteni.

Hermes
spring 2023

Foto: vogue.com

Kenso
spring 2019 menswear

Foto: vogue.com

Pyer Moss
spring-summer 2020 collection

Foto: washingtonpost.com

Tanel Veenre & Aldo Järvsoo
Titan 2021

Millega safranit sobitada?

Safran on värv, mis oma soojuse ja erksuse tõttu tekitab positiivseid emotsioone. Värvi tajumine võib varieeruda olenevalt kontekstist, milles seda kasutatakse, kuid enamjaolt kiirgab safran järjekindlalt ilu ja rikkust. Safrani elav olemus kutsub esile energia- ja rõõmutunde ning seda seostatakse sageli positiivsuse ja entusiasmiga.

Safrani soe ja ergas olemus võimaldab sellel hästi töötada erinevate värvidega. Siin on mõned värvikombinatsioonid ja näpunäited safrani sobitamiseks:

  • Safran ja valge kutsuvad esile puhtuse, lihtsuse ja elegantsi. Valget värvi saab kasutada taustana või aktsentidena, et lasta safranil särada. See kombinatsioon on klassikaline ja ajatu.
  • Safran ja roosa – erksa ja rõõmsa välimuse saamiseks võib safranit kombineerida erinevate roosade või koralli varjunditega. See kombinatsioon sobib hästi kevadsuvisel moel.
  • Safran ja kuld – kombineerides safranit kullatooniga on tulemuseks kallis ja glamuurne välimus.
  • Sügavlillad ja ploomitoonid loovad safraniga kombineerituna luksusliku ja dramaatilise efekti.
  • Safran ja sügavsinine loovad koos silmatorkava ja kuningliku kontrasti.
  • Safran ja hall – hall annab safranile neutraalse ja keeruka kontrasti. See kombinatsioon sobib hästi pidulikuks rõivastuseks.
  • Safran ja türkiis loovad koos elava ja energilise, isegi boheemlasliku või rannateemalise paleti.

Tanel safranist

“Safran on jõuline. Esiteks seostub safran mulle kui lõhnafriigile ühe olulise parfümeeria komponendiga. Safrani noot avab sõõrmed ja on oma olemuselt nahkjas-vürtsikas. Kuid värvina on ta tulitav, safrankollast pole lihtne välja kanda. Kuid kui enesekindlust jagub, siis paneb ta sind särama nagu ei miski muu!”

Meie safranikarva ehted ja moetooted leiad siit: 

Shopping Cart