fbpx

Meie muusa – salapärane Äli

Älist on saanud üks Eesti disainerite lemmik-modelle. Tema ilu on meeldejääv, silmist kiirgab salapära ja muie meenutab Mona Lisat. Muidugi armusid Tanel ja Aldo kohe Äli ebamisesse olekusse ning läbi aastate on nad teinud koos lugematu arvu moeshow’sid. Viimati palus Tanel Äli oma kaamerasilma ette, et jäädvustada Mineralia kollektsiooni kalliskivilist ilu. Palusime Älil avada veidi maailma oma maagia taga.

Äli 2018 aastal ehteseeria "Neffi" pildistamisel
Kas mäletad oma esimest modellitööd? Kui erinevad on olnud sinu ettekujutused reaalsusest?

Minu esimene päris töö, mille eest ma ka palka sain, võis äkki olla Iris Janvier Resort 2015? Olin siis 14 ja kuna see oli mul kõige esimene töö üldse, siis mul ausalt öeldes polnudki mingeid ettekujutusi, ma lihtsalt läksin täiesti avatud meelega kohale ja vaatasin, mis saama hakkab. Mulle tundub, et tihti on ettekujutus ilusam kui reaalsus, aga võibolla tuleneb see liiga kõrgetest ootustest, kes teab.

Mida naudid oma töö juures kõige enam ja mida vihkad?

Ma naudin töö vaheldusrikkust, uusi inimesi, uusi situatsioone, uusi lugusid. Mulle meeldib, et isegi, kui mõni töö on näiliselt sama ja üksluine (nt e-poodide pildistamised), on neis alati siiski midagi isesugust. Kriitika mõttes tooksin välja mingite regulatsioonide puudumise ja sellest tuleneva olukorra, kus modellidel pole tihti kaitset näiteks oma võimupositsiooni ärakasutavate isikute eest või tasudega seotud küsimustes.

Jäädvustused Älist kollektsiooni "Kiir" esitlusel 2023
Fotod: Kati Viikmaa
Mulle meenub moeshow'de tagaruumist ikka pilt Älist koos raamatuga. Samal ajal kui teised scrollivad telodes mõjud sa nii nagu rahustav olend teisest maailmast. Räägi oma lemmikraamatutest. Ja anna üks väärt soovitus meie lugejaile!

Jah, mõni raamat on mul vist kogu aeg igaks juhuks kaasas, isegi kui tean, et lugemiseks aega ei leia. Tunnen ka, et lugemine loob mulle rahuliku olustiku, et saangi oma maailmas olla ja eriti tuleb see kasuks just sagimist täis keskkondades nagu showde tagaruumid, lugemine aitab sel juhul maandatuks jääda. Paar kõige lemmikumat raamatut on Patti Smithi “Kõigest lapsed” ja “M- rong” ja Rainer Maria Rilke “Letters to a Young Poet” ning need on ka minu soovitused, midagi nendes raamatutes mõjub mulle kui sooja tekina külmas toas.

Sa lõpetasid Tartu Ülikoolis psühholoogia. Kus sa näed end tulevikus? Kuhu tüürid?

Lõpetasin jah. Kui päris aus olla, siis ma ei oska hetkel öelda, kus täpselt ennast tulevikus näen (võibolla ma lihtsalt ei taha ära sõnuda). Kindlasti on plaan teha ära ka magister ning psühholoogia-alaselt näeksin ennast töötamas vägivallaohvritest laste ja noortega, võibolla kitsendub see seksuaalvägivallale. Üldiselt tüürin sinna, kuhu süda juhatab ja proovin lihtsalt vooluga kaasa minna, eks ma lõpuks jõuan ikka sinna, kuhu pean jõudma ning ma ei taha ennast liiga karmilt kuhugi kasti veel panna.

Äli ja Mineralia siid 2023
Räägi oma stiilitundest ... kirjelda lemmikuid oma garderoobis.

Mul on enamus garderoobist ilmselt musta värvi asju täis. Mulle meeldivad pigem lihtsad riideesemed, mida saab omavahel kergelt sobitada ning mis näevad ka suurema vaevata või statement piece’ita head välja. Enamasti kutsuvad mind lohvakamad siluetid, mulle ei meeldi millegipärast riided, mis on mingil moel liibuvad või kuidagi paljastavad. Lemmikud on ühed Kopenhaagenist saadud musta värvi lohvakamad püksid, mõnus raske kampsun ning Doc Martensid.

Milline on sinu suhe ehetega?

Ehetega on mul üpriski sarnane suhe nagu riietega, mulle meeldivad ehted, mis sobivad suurema kärata omavahel kokku ning mida saab igapäevaselt kanda. Mu ehted on kõik hõbedast ja pigem lihtsad, nii ei teki neil mu neetidega mingit suurt võistlust, sest liiga palju head asja pole ka hea.

Fotod Äli erakogust
Mida kannad kui tahad tunda end kuningannana?

Mul polegi selliseks juhuks mingit kindlat riideeset või fit’i, mul on asi pigem meelestatuses. Kui tahan ennast võimsana tunda, panen mängima oma antud hetke lemmikmuusika ja tuletan endale meelde, kui cool inimene ma olen. Hea ja aus suhe iseendaga on selliseks juhuks mu arvates parim asi, mida kanda ja kui inimesel seda veel pole, siis fake it til you make it töötab ka väga hästi.

Shopping Cart