fbpx

Meie muusa – inspireeriv Iiris

Taneli esimene kokkupuude Iirisega oli Haapsalu raudteejaamas 2021. aastal toimunud showl, kus koos Aldo Järvsooga sai näidatud pikimal catwalkil õhtupäikese kullas kollektsiooni “Portaal”. Tanelit köitis Iirise helehelge olek, põhjamaise jumega pikk tüdruk jäi silma. Hiljem Instagarmis eristus Iiris oma poeetilise silma ja veetlevate jooga-tantsu videodega Eestimaa looduse rüpes. Iiris on inspireeriv!

Iiris, palun räägi kõigepealt, kuidas sattusid modellindusse?

Olin 13-aastane ja sõbrannaga bussis, kui ühtäkki märkasin, et üks naine jõllitab mind. Nagu hiljem selgus, oli ta agentuurist Icon, kuhu olen siiani püsima jäänud. Tööga alustasin paar aastat hiljem, kui olin vanem ja veel pikem. Ei olnud end varem kunagi modellina ette kujutanud. Alguses olid ikka kahtlused, kas jätkan, sest ei sobitunud väga– castingule tulles olid mu saapad metsaskäigust porised, juuksed lõhnasid lõkke järele ja mul polnud musti kitsaid püksegi.  Olin veidi teisest maailmast, kuid mida aeg edasi, seda kodusemalt end selles valdkonnas tundsin, seega jätkasin ja pole oma otsust kordagi kahetsenud.
Foto: Ave Rüütel

Mida see maailm on sulle andnud? Mida oled õppinud?

Uusi kogemusi, ägedaid tuttavad ja rohkelt enesekindlust. Kindlust, et end kaamera ees mugavalt tunda ja lastagi end vaadata, las vaatavad, kui kaunis ma olen 🙂 Ei ole kunagi eriti häbelik olnud, kuid see, et erinevad tähtsad moeinimesed vaatavad mind pealaest jalatallani üle, oli alguses ikka päris hirmutav.

Suurim õppetund on enda eest seismine – ka ebamugavas olukorras tuleb öelda, mis ei sobi, mida pole nõus tegema. 

Tuleb jääda alati endaks, sest seal maailmas on kõigil ootused, milline pead olema, kuidas välja nägema, sind võrreldakse teistega jne. Ei pea olema paar kilo kergem või veidi peenem, et ilus olla! 

Tuleb leida oma isiksus ja sellele kindlaks jääda, sest just nii paistad ülejäänud massist välja. Peale ilu loeb ka iseloom, see kuidas teiste modellide, fotograafide ja stilistidega suhtled.

Räägi oma stiilist. Milliseid värve ja lõiked on sinu kapis kõige enam? Kuidas valid eesootava päeva riided?

Pea kõik mu riided on soetatud teise ringi poest. Põnev on riietes sobrada ja pärleid otsida. Tänapäeva kiirmood ei tooda ealeski nii ainulaadseid esemeid. Teiseks on meil maailmas nii palju riideid, mis pole veel oma aega ära elanud ja mida saaks uuesti kanda.

Naudin väga erinevate värvide ja mustritega katsetamist, sest need lisavad argiellu rõõmu ja sära. Enim meeldivad värvide mahedad variandid: samblaroheline, kuldkollane, hallikas-sinine, soe kastanpruun. Lemmikud on kudumid, lohvakad viigipüksid, pits, meeste pintsakud, vintage-stiilis puhvis triiksärgid, lendlevad hõlstid, värvilised sallid, pikad kleidid, sandaalid ja tanksaapad. 

Mulle meeldib olla natuke vanaema, natuke hipi ja natuke nagu Victoria ajastust välja astunud. On ka oluline, mis materjalist riie tehtud on ja kas see on seljas mugav. Mõnusad on linased, puuvillased ja villased kangad. Lohvakas on lihtsalt mõnna:)

Hommikul riietun vastavalt ilmale ja tujule. Vahel tean, et tahan ühte kindlat eset kanda ja kombineerin ülejäänu selle ümber. Usun, et ei saa riietusega üle pakkuda – iga päev on pidupäev! Kui on mugav, kannan kasvõi iga päev kleiti.

Fotod: Inna Tarakanova

Kelle stiili jälgid? Kes on sinu jaoks kõige veetlevamad ja stiilsemad naised maailmas?

Ei jälgigi otseselt kellegi stiili. Inspiratsiooni saan natuke siit, tsipake sealt. Põhiliselt internetist, tänavalt ja oma tutvusringkonnast. Ja ärme unusta EKA tundengeid Balti Jaamas!

Kõige veetlevamad ja stiilsemad on need naised, kes tunnevad end oma nahas hästi, ükskõik, mis neil ka seljas poleks. Näiteks Jane Birkin, Mirtel Pohla ja mu kaunis ema.

Milline roll on sinu elus ehetel?
Kirjelda palun oma kõige tähendusrikkamat ehet.

Ehte roll on riietusele juurde lisada, kuid mitte kogu tähelepanu endale saada. Ise kannan ehteid pigem vähe – lihtne hõbekett, sõrmus, mis ei sega igapäevaseid toimetusi jms. Meeldivad ka kristallehted, tunnistan, et usun veidi nende võluväkke.

Kõige tähendusrikkam on mu põhikooli lõpusõrmus, sest lahkusin sealt kerge südame ja tervete tiibadega. Olen seda pea kolm aastat iga päev kandnud.

Sa jäid viimasel ERKI moeshow'l ka silma kui julge ja veenva näitlemisoskusega modell. Sinus on muusalikku vabadust ja isepäisust. Millele mõtled kaamera ees või laval performance'i tehes?

Pean tõdema, et mõtlen lihtsalt, mis võiks hea välja näha ja mida ma järgmiseks teha tahaksin. Tihti, meigikihi all ning kandes teiste rõivaid, vaatlen ennast kui mõnd tegelast või teist inimest. Siis näen end kõrvalt ja tajun, mis võiks laval/kaamera eest hästi mõjuda. 

Olles keegi teine, on laval julgem ka rohkem eksperimenteerida ja teha asju, mida “tavaline mina” muidu ei teeks.

Üks asi millele veel mõtlen – et mul silmad pildil lahti jääks! Tundub, et see peaks modellile äärmiselt lihtne olema, kuid eriti välguga on see ülesanne mu tundlikele silmadele pisut üle jõu käiv 🙂

Kus näed end 10 aasta pärast? Kuhu suunas liigud?

Loodetavasti teen midagi, mida armastan. Äkki kirjutan või loon midagi. Olen suur keele ja kirjanduse austaja, seega tahaksin seal valdkonnas toimetada. Tahaksin selleks ajaks palju maailma näha, sõbrustada teisel pool maakera tundmatute inimestega, süüa võõrast toitu, rääkida uut keelt.

Peale ringreisi näen end kindlasti Eestis elamas, sest mulle väga-väga meeldib meie keel, kultuur ja loodus. Ehk elan majakeses mere ääres. Igatahes kavatsen elu nautida ja elada nagu naine oma parimates aastates. 

Iiris lendlemas Taneli kaftanis ja kimonos kollektsioonist "KIIR"
Shopping Cart