fbpx

Läbi Grete fotosilma – vaimudest viidud

Tere tulemast Grete Ulmani maailma! Hämarasse, müstilisse, tabamatusse ja tundlikku. Grete fotojälg on erakordne, ta räägib oma lugu, mitte ei pildista lihtsalt inimesi/asju. Nõnda sai Taneli loomingust vahend, mis aitas paotada ka Grete maailma ust. Ning kui silmad seletama hakkavasid, siis vaatasid sealt vastu kummituslikud stseenid.

Foto: Grete Ulman

Palun räägi oma taustast. Kuidas leidsid oma pildikeele? Mis on Sind mõjutanud?

Ma olen terve elu tegelenud loominguga. Rohkem joonistanud aga aastaid tagasi hakkas mind tõmbama ka fotograafia ja sellega seonduvad võimalused. Südames olen alati olnud katsetaja ja uudishimutseja. Mulle ei piisa sellest et foto on lihtsalt ilus. Pigem olgu ta poeetiline, kummaline, kole või absurdne. Eks sellisena luues ongi tekkinud minu käekiri.

Palun kirjelda oma protsessi. Kui palju planeerid/mõtled ette ja kui palju sünnib juhusest ja kohapeal?

Mingil määral kogun ideid juba eelnevalt ja mängin peas erinevaid kaadreid läbi. Aga need on tavaliselt soojenduseks, kui päriselt pildistama hakkan. Enda jaoks kõige lemmikumad fotod sünnivad ikka tegevuse käigus ja läbi pideva katsetamise ning piiride nihutamise.

Grete Ulmani fotodele lisavad müstilisust Taneli maskid

Räägi majast, kus pildistad ... milline on Sinu side kohaga? Kui oluline on Sinu jaoks nö kohavaim?

Tegemist on järjekordse projektiga, kus saan end välja elada. Nimelt taastan oma fantaasiat mängu pannes ühte majja ja selleks taaskasutan vanu materjale, vanu asju. Mulle on alati ajahambast puretud hooned olnud südamelähedased, nii ka see koht. Maja kõpitsedes tahan saavutada tulemuse, mis ei vasta üldistele reeglitele, kuid mis oma kummalisuses on siiski inspireeriv ja meeldejääv.

Kas sa usud peeglitagusesse maialma? Üleloomulikkusesse, vaimudesse?

Ma ei usu et maailm koosneb ainult sellest, mida me näeme või katsuda saame…

Milline oled inimesena? Kui palju sarnaned vaimudega oma piltidelt?

Tegelikult fotosid tehes ei ole minu eesmärk kujutada “vaimumaailma”, kuigi see võib nii tunduda. Varjud minu piltidel sümboliseerivad rohkem inimese sisemist maailma, tema võitlusi, heitlusi, kurbust, rõõmu. Mulle meeldib seda kõike võimalikult poeetiliselt jäädvustada. Inimesena olen alati olnud rohkem introvert, kes kipub oma peas enda väljamõeldud maailmas ekslema.

Taneli maskid ja kaftanid idüllitsemas Grete ajahambast puretud hoones
Fotod: Grete Ulman

Kirjelda palun oma suhet ehetega ... kas Sul on mõnd looga ja väega aksessuaari?

Vot ehetega on nii, et mulle küll meeldivad kõikvõimalikud ilusad asjad, mida saab endale külge või kaela riputada, aga ma teen seda millegipärast väga vähe. Ilmselt on põhjuseks mugavus.

Milline on Sinu suhe värvidega? Nii kunstniku kui lihtsalt naisena, kes seisab hommikul riidekapi ees 🙂

Ma olen enamus elust armastanud musta. Alles lähiaastatel olen õppinud värve rohkem kandma ja hindama, see on olnud väga põnev protsess. Kunstnikuna hindan sinakaid ja halle toone ja mustvalgest fotograafiast ei saa ma arvatavasti mitte kunagi üle!

Fotod: Grete Ulman

Modelli Meisi Volt seljas olevad kaftanid on saadaval ka meie e-poes. 🙂

Shopping Cart