fbpx

Kõige ilusam fotosilm: Kati Viikmaa

Kui Kati 2000ndeta alguses lendas modellitaevasse sai temast kiiresti kõigi lemmik. Suured silmad ja kelmikas naeratus tegid oma töö 🙂 Eriti armastatud oli Kati nukulik ilu Aasia moemaailmas. Kuid nüüd küpse naisena on Kati saanud tundliku silmaga fotograaf. Kui Tanel sai peale Miraaž etendust 2022 suve hakul Katilt lava taga tehtud pildiseeria siis tundusid need vaimustavalt värsked ja jõulised.

Fotod: Kati erakogu

Sinu jaoks sai kõik alguse modellindusest ... sattusid sinna juba
13-aastaselt? Kust tuli sul see julgus ja enesekindlus sukelduda sellesse üsnagi julma ärisse?

Ja, just. Sattusin 13 aastasena agentuuri ja kohe paar kuud hiljem lendasin esimese lepinguga välismaale. Mul on väga hästi meeles hetk, kui ma esimest korda nägin telekast FTV ja modelle laval kõndimas, oli 90ndate keskpaik ja kõik tüdrukud, kes olid laval, olid staarid, mitte nii nagu praegu, aga neis peegeldus selline vabadus ja tugevus, et ma tahtsin seda, ja siis see väike tüdruk otsusas, et temast saab modell 🙂 Ja nii läkski. Muidugi ma ei jõudnud agentuuride uste taha minna, ma olin veel liiga noor, aga nemad leidsid ise mind vanalinnas kõndimas. Ma ei näinud seda kui julma äri, vaid kui lävendit, et elada oma unistuste elu.

Kuidas vaatad tagasi oma modelli-aastatele? Milliseid kogemusi sellest perioodist hindad täna kõige enam?

Minu modellikarjääri algusest saab see aasta 20 aastat. See tundub mulle uskumatu, sest pildistan modelle, kes on nooremad kui mu enda modellikarjäär, haha. Ma olen saanud elada ja töötada rahvusvaheliste tiimidega nii paljudes erinevates riikides, see on uskumatu. Kõige rohkem hindangi võimalust reisida ja veel nii noorena, see avas mu silmad, kui rikas ja avar on maailm, kus elame ja kui eriline rahvus ja kodu meil siin Eestis on. Ma olen ääretult tänulik oma agendile Margit Jõggerile, kes on mind kõik need aastad saatnud oma nõu ja jõuga, ka nüüd kui ma olen leidnud tee teisele poole kaamerat.

Fotod Katist tema modelli-aastatest

Kirjelda palun oma riietumise stiili. Kuidas on see aastatega muutunud?

Samal ajal, kui mu emale meeldis mind riietada nukuks, meeldis mulle kanda dresse ja lemmik jalanõusid, seni kuni augud sees ning ka siis veel ei tahtnud lemmikutest lahti lasta… Ma riietun vastavalt tujule, väga harva näeb mind kandmas kaks päeva samu riideid. Kuna ma olen olnud modellina riietatud nii palju, meeldib mulle endale kanda võimalikult palju mugavaid riideid. Hingavad materjalid, suured lõiked ja siis on vastand väga kitsad ja “ei ole ilu ilma valuta” outfitid. Nii ma valingi, kuidas ennast täna tunda tahan- kas hästi või “ilusalt”, haha. Aga mingi krutski peab kuskil olema, kas näiteks erinevad sokid või tagurpidi t-särk, värv, ehe või miski muu, mis paneb tordile kirsi.

Milline roll on ehetel? Milline on sinu kõige armsam/tähenduslikum ehe?

Ma väga armastan ehteid. Ma teen enda üle nalja, et ma olen nagu harakas – kui kuskil miskit sädeleb, siis silm leiab kohe üles. Aga siiski selliseid full bling asju on mul vähe, mulle meeldib vaadata, aga endale soetan pigem tagasihoidlike asju, mis kestaksid läbi aja. Kõik vanemate poolt kingitud ehted on mulle kallid, kuid kõige tähenduslikumad on paar kõrvarõngaid, mis vaid mulle tehtud. Imelise Marita Lumi käe alt valmis mulle paar kiile, need on väga-väga erilised.

Kati fotod moeshow'lt TRINITY 2023 Pärlid: Tanel Veenre Kleidid: Aldo Järvsoo, Ketlin Bachmann

Kuna oled harjunud oma iluga olema tähelepanu keskpunktis - milline on sinu suhe vananemisega?

Vananemine on õudne, haha. Või no vähemalt nii meile öeldakse/õpetatakse, ma küll nii veel ei tunne. Me peamegi vananema, ma ei taha igavesti näha välja nagu 20, kui ma seda enam ei ole. Ilutööstus survestab naisi kasutama palju tooteid selleks, et “ilus” välja näha. Milleks 20 aastastele kortsudevastased kreemid ja täitesüstid? Ma ei saa sellest aru. Minu peal on 20 aastat kasutatud professionaalset make up’i, photoshopi ja klambreid (et riided istuksid hästi), et pilt müüks (et toode müüks). Ma ei tunne ennast sellepärast küll vähem ilusana ja ei torma kliinikusse teenustele. Mul on selleks photoshop ja ma ei pea nendele asjadele katsejäneseks olema. Ehk siis vananemine tulgu, ma selle vastu süsti küll ei taha 😉

Millal hakkasid tõsisemalt mõtlema, et võiksid olla fotokaamera teisel pool?

Siinkohal ma tahaksin tänada töötukassat ja enda konsultanti, kelle abi ja nõuga jõudsingi teisele poole kaamerat, aitäh! 😉 Olin läbimas ettevõtluskoolitust (suvi 2021) ja jäin äriplaani kirjutamisega jänni, sest tundsin, et millest kirjutasin, pole päris mulle. Üritasin välja mõelda, milles ma veel hea võiksin olla ja ühe arutelu käigus mõtlesin, et what if? Margit toetas mu ideed and I bought my Canon. Sellest saati keerleb mu elu piltide ümber, aga hoopis teistpidi. Naljakas, et ma varem selle peale kunagi ei mõelnud. Minu jaoks modellina oli fotograafil hoopis sügavam, teistsugune tähendus. Ma võisin ju alati palju pilte teha, aga fotograaf, tema on midagi muud. Imelik on rolli vahetus, aga  tundub, et mulle meeldib seal taga palju rohkem.

MIRAAZ '22 BACKSTAGE läbi Kati fotosilma

Mida tunned kui pildistad? Kuidas lähed nö hetke sisse?

Mulle väga meeldib pildistada!  Avastan, et naudin seda kõike iga korraga järjest rohkem. Minu jaoks on see nii huvitav….  Käia erinevates kohtades pildistamas, näiteks sinu show-d on megad, sest ma veidi ikka igatsen seda melu modelli aegadest. Nüüd ma saan kogeda seda hoopis teistmoodi, jäädvustades, how fun! Kui kätte tuleb kaamera kaob kõik muu fookusest, on ainult midagi, mida ma pildistan ja meeleheide, tabada hetke täpselt nii nagu seda näen, lootes, et varustus ei vea alt ja: “Peaasi, et üle ei valgusta. Kõik muu vist saan photoshopis päästa”.

Kes on sinu eeskujud maailma fotograafidest?

Annie Leibovitz näiteks. Mulle meeldivad väga paljud fotograafid, ma ei tea, kas ma neist kedagi just eeskujuks pean, otsin alles enda häält selles kõiges. Ma olen nii palju õppinud fotograafidelt, kes mind on pildistanud, nemad on minu kõige suuremad eeskujud ♡

Kati fotod Tanel Veenre moevaatemängust "KIIR" 2023

Kuhu tahaksid oma piltidega jõuda? Räägime palun oma suurimatest unistustest ;)))

Suurimad unistused piltidega, haha.. No ma tahaks olla edukam fotograaf kui modell, nii et see tähendab, et mul on suured kingad vaja täita, et kõik need billboardid täis pildistada, Vogue kaas jne – That’s a big dream. Tegelikult ma tahaks lihtsalt, et mu pildid valmistaksid inimestele sama suurt rõõmu kui mulle. Ja kui ma saan nendega kuidagi kellegi tuju paremaks teha või rohkem tööd tuua, siis ma olen juba päris rahul.

Kati tegemisetel saad silma peal hoida tema VEEBILEHELT 🙂 

Shopping Cart