fbpx

Kiilide kiirgav ilu

Rohkem kui 300 miljonit aastat eksisteerinud kiile on inimesed austanud sajandeid. Neid peetakse julguse, jõu, tarkuse, muutuste ja transformatsiooni ning õnne sümboliks.

Kiilidesse armus Tanel juba keskkooli ajal, mil tema ilu-iidoliks oli prantsuse ehtelooja René Lalique. Kiilil on tema juugendlikult voolavas vormikeeles kindel koht. Hiljem Lissabonis näitust tehes kohtus Tanel kuulsa Lalique’i kiiliga ka päriselt, imelises Galouste Gulbenkiani muuseumis ning kiilid leidsid oma tee ka Taneli kunstiakadeemia lõpukollektsiooni. 

René Lalique "Dragonfly Woman corsage ornament", 1897-98. Courtesy of the Gulbenkian Museum, Lisbon.

Ega ma kiilidest pole päriselt ikka veel vabanenud. Mul on stuudios mitu päris kiili, mis leitud suvekodu aknalaualt… Nende tiibade võrgustikke võin imetlema jäädagi. Kiilis on olemuslikult juugendlikku voolavust, mis teeb ta nõnda graatsiliseks.” – Tanel Veenre

Libellula seeria ripatsite ja prosside lähtepunktiks oli päris kiil, millest on võetud esimene vorm ning sellega siis edasi mängitud. Nõnda on seerias tardunud ka killuke Eestimaa suve, mida nüüd võimalik alati endaga kaasas kanda. Selle kollektsiooni kangelased on ajatud ja efektsed, päris kindlasti mõjuvad nad sama veetlevalt ka aastakümnete pärast. Looduse ilu vastu ei saa!

“Väärikust ja värvi lisasin hõbedast kiilidele erilihvis kividest sabadega.” – Tanel Veenre

Fotod: Julia Shashkina
Proua Sirje Karis kohtumas Rootsi kuningapaariga, kiilid kleidil ja Taneli kiilid kõrvas.

Soovime kõigile maagilisi suveõhtuid mõne Eestimaa oja või tiigi kaldal, kus oma kiiliasju ajavad need graatsilised olendid! Võtkem aega, et seda ilu endasse talletada.

Shopping Cart