Tanel Veenre värske seeria “Lunula” staarideks on kuu-kujulised ripatsid ja kõrvaehted, nii pärlitega kui ilma. Samuti valik siidist kaftaneid ja rätikuid, millele trükitud müstilised kuu-maailmad. Lunula tähendab ladina keeles kuukest ehk väikest kuud ning see kirjeldab selgelt ka värske seeriat. Need ehted on tugeva karakteriga – maagilised ja mängulised, kuid samas lihtsasti kantavad ja ajatud.
Lunula ajalugu
Kuu-kujulised ehted on kahel korral ajaloos olnud väga oluline ja moodne kaunistuse liik.
Kõigepealt tulid kuldsed poolkuu kujulised suured kaela- ja rinnaehted esile umbes 2500 aasta eest Iirimaal ja Lääne-Euroopas. Ligi 200-st kullast lunulast vaid vähesed on leitud haudadest, mistõttu arvatakse, et tegemist on pigem rituaalsete ehetega.
Teist korda tulid poolkuu-kujulised ehted suurmoodi Vana-Roomas, kus seda kandsid kaelas peamiselt noored tüdrukud. Lunulale omistati kandjat kaitsva talismani omadused, eriti kaitseks kurja silma eest. Rooma eeskujul levisid kuu-kujulised neidude ripatsid kogu Vahemere ümbrusesse.
Iirimaalt leitud 4000-4400 aasta vanune kullast lunula
Lunula kaelaehe Rooma aladelt 1. sajandist
Kuu tähendus
Kuul on eriline roll maagias ja sümbolismis. Kasvav ja kahanev kuu on märk pidevast muutumisest. See sümboliseerib loodust, selle tumedaid ja irratsionaalseid jõude, aastaaegade vaheldumist ja üha korduvat taassündi. Inimeste maailma ülekantuna tähendab kuu moraalset ebastabiilsust, muutuvat südant, kergeusklikku meelt ja meie sageli kõikuvat otsusekindlust.Â
Tarot kaartide maailmas tähistab kuu illusiooni, hirmu, ärevust, alateadvust ja intuitsiooni.
Kuu vastandiks on muidugi päike – otsekohene ja kontrastne. Kuu on pigem pooltoonide ja hämaruse kuningriik sobides nõnda ideaalselt Taneli maailmaga.
Tarot kaardi müstiline kuu
Kuud ja siid
Kuu kui sümbol innustas Tanelit looma ka siidist toodete seeriat. Tanel kirjeldab oma disaini sündi nõnda: „Minu jaoks sai kuust öine majakas, valgust kiirgav müstiline ja jahe taevakeha, mis avab maailma pimedas. Mulle meeldib vaadata kuuvalguses helkivaid öiseid pilvi või varje, mida jätab kristalne täiskuuvalgus. Öös on tumedat draamat. Püüdsin oma kompositsioonidega anda edasi kuuvalgete ööde tumedat ilu“.
Maria Solange sattus esmakordselt Taneli kaamera ette enam kui 20 aasta eest.
Need jäädvustused loomingulisest taaskohtumisest Mariaga on jäädvustatud Casa Studio vaipade ees.
Taneli kujundatud Lunula rätikute seeria keskmes on kuu kui taevakeha oma maalilise maastikuga. Kuu ümber tantsivad oma rituaalseid tantse meie hingeloomakesed: merihobukesed, mardikad, merikarbid ja kiilid. Ning rätiku raamiks on kuuring – kuu kasvamise ja kahanemise maagiline tsükkel.
Üheks seeria muusaks sai Kuu Elina - võimas ja tundlik isepäine hing
“Ma olen olnud alati pigem kuu kui päikese inimene. Kuus on enam melanhooliat ja salapära, hämarat jahedat tunnet, et kõige olulisemad asjad elus ei ole lihtsalt sõnastatavad. Ning minuga on alati käinud kaasas õpetaja Kadri Mälgu sõnad: “Eestlased, nagu põhjamaalased üldse, on pigem kuu ja hõbeda usku.Â
Las kuld ja pimestavalt selge päikesevalgus jääb lõunamaalastele.” – Tanel Veenre