fbpx

Meie Muusa – fotograaf Toomas Volkmann

Mineralia kollektsiooni ettevalmistuste hulka kuulus raamatu “Unistuste kuningriik” valmistamine – põhjalik ülevaade Tanel Veenre kaubamärgi viimase 10 aasta aktiivsest tegutsemisest Eesti disainivaldkonnas. Raamat on pühendatud meie Muusadele – modellidele, kaaskunstnikele ja kogukonnaliikmetele. Sellega seoses tundus igati loogiline kaasata Mineralia tegemisse ka meie Muusad. Fotosessioon uute siidist esemetega ärkas ellu Toomas Volkmanni pilgu läbi.

Toomas Volkmann on üks Eesti tunnustatumaid fotograafe, kes on teinud moevaldkonna ikoonilisemaid töid. Taneli koostöö temaga ulatub aastate taha ja toob raskesti jäljendatavaid tulemusi: “Ta on Eesti võimsaim portreekunstnik, kes oskab hämaraid hingesügavusi pinnale meelitada.”

Eelvaade raamatust “Unistuste kuningriik”

Ma imetlen kõige enam sinu portreid, need ei ole ajas oma mõjust grammigi kaotanud. Mis sind köidab inimese juures?

Minu jaoks on ikka veel maagiline foto võime seisata portreteeritava elukulg peaaegu olematuks hetkeks. Halastamatult eemaldades liikumise, sõnad, peatades hingamise ja pulsi randmel – kõik see värelev, mänguline, muutuv, selgeksõpitud ilmumiste tulevärk või peitusemäng ühe sõrmevajutusega, et hetkest saaks igavikuline tagasipööramatu vorm. Ainumas. Tihtilugu pole mu portreed portreteeritavaga sarnased, no ses mõttes, et ei saa kohe sõrme peale panna ja öelda, et näe, see on Ants ja too Aino. Hetkes ja igavikus ongi inimene teist nägu. Ja see TEINE mind köidabki.

Sa oled intellektuaalne looja. Kui palju on see sind aidanud, kui palju takistanud?

Ilmselt pead silmas minu kiindumust teatavat tüüpi stilistilistesse hoiakutesse, nagu seda näeb vararenessansi portreedel ja klassitsismi perioodil. Puhas vorm ja staatilisus on mind alati köitnud. Foto juures lisandub veel olukorra abstraktsus, (varjatud) erapooletus, mida on keerukas sõnaga tähistada või kirjeldada. Mind on see aidanud portreteeritavate valikul ja dramaturgilise värvi loomisel, ilma et nad ise sellest midagi teaksid. Paralleelid nähtu ja loetuga on väga kohal. Kuskil kuklas suhtlen Memlingu, van der Weydeni, Antonello da Messina ja Belliniga. Lõpliku kaadri valikul võib tekkida keerukaid olukordi, kus kadunud kuulsuste vaimud võivad liialt sõnakaks muutuda. Eks siis tuulutan pööningut…

Lühinägeliku vaatlejana oskad kindlasti üldistada, kuidas on moemaailm viimase paarikümne aastaga muutunud?

Kõigepealt – mood pole lihtsalt enam moes. Mitte see, et moes pole olla moes, mis annaks võimaluse (mitte-moodsate) alternatiivide tekkeks. Üheksakümnendate keskpaigani oli mood seotud vähemal või suuremal määral kultuurilise, subkultuurilise, sotsiaalse või poliitilise kuuluvusega. See oli kodeeritud süsteem. Viimane selles reas oli ehk grunge. Praegune lipukiri „lubatud on kõik“ võtab igasuguse mängutahte. Mood marginaliseerub, killustub nagu kõik muugi. Retroderetroderetro sõidab mälukaotuses tarbija rahakotirauad maha. Aga ilmselt pole moel kui nähtusel enam suurt ega olulist peegeldada, et seda sotsiaal-kultuuriliselt vaadelda.

Sul on linna kõige esteetilisemad ja disainiajaloo teadlikumad kodud. Mingil ajal liikusidki moefotograafiast sujuvalt sisekujundusse. Mida annab sinu jaoks töö ruumiga?

Foto on haiku, interjöör on romaan.

Millest praegu unistad?

Elu on pöörasem kui ükskõik missugune unistus.

Volkmann jäädvustamas Tanel Veenre Muusasid

Merle Palmiste

Kulisside taga: lastes sisemistel võitlustel välja tulla. Enamasti jõuab vaatajani vaid fotomurd.

Merle on meie loomulikul teel sündinud brändisaadik. Olles tõeline Grande Diiva, on ta inspiratsioon ja eeskuju. Paista silma graatsilisuse ja iluga, kaotamata oma iseloomu. Meil on olnud hea meel teda avastada oma loominguga esikülgedelt ja oma üritusi tema kingitustega omaks võtnud.

Merle kandmas Neffi seeria ehteid ja Venus seeria siidkaftanit

Evelin Võigemast

Evelin Võigemast on olnud Tanel Veenre sugulashing. Alates asutamiskuupäevast ja esimestest katsetustest moeehtega on Evelin olnud meie Muusa ja saadik läbi aastate. Evelin on esindatud raamatus “Unistuste kuningriik” ja intervjuu oleme teinud avalikuks tasuta lugemiseks SIIN. Uuri Evelini mõtteid olemisest ja inspiratsiooni loomisest, tulevikuunistustest ja sellest, milline moto oleks tema vapil, mida kõigile kuulutada.

Evelin kannab Hippo Couture ripatsit / Foto: Krõõt Tarkmeel, Anne&Stiil ajakiri

Leia piltidelt! Evelin kannab Mineralia kleite, Venus kõrvarõngaid ja ripatsit, Hippo ja Neffi sõrmuseid, unikaalseid Scarab kõrvarõngaid ja Get Lucky käeehet.

Nnenna

Nnnenna on noor modell, kelle eksootiline ja julge välimus on võitnud meie südamed. Lühikese ajaga on Nnnenna oma karakteriga täiendatud uusi kollektsioone nagu Mineralia, Venus siid ja Cometi värvilised rakettkõrvarõngad.

Shopping Cart