fbpx

Mis on eetiline hõbe?

Tanel Veenre Rohehüpe

Tanel Veenre ehted on läbi teinud olulise rohehüppe. Meie pikaaegne eesmärk muuta kogu tootmisprotsess paremaks ja läbipaistvamaks jõudis 2020. aastal olulise verstapostini. Koostöös 3D printimisega tegeleva ettevõttega Cloud Factory kasutame vaid eetilist hõbedat ning hoiame kogu tootmisahela selge ja hoolivana. Loe lähemalt, kuidas näeb tulevikku Taavi Kikas, Cloud Factory tegevjuht ja visionäär.

Hõbedast unistusi täidavad Marek, Kati ja Taavi.

Aastal 2012 võtsite osa saatest Ajujaht. Räägi lähemalt, mis oli sinu idee ja miks valisid Ajujahi kui formaadi enda tõukelauaks?

Alustasin oma ettevõtlusteekonda tegelikult juba 2010 aastal, kui tegelesime innovaatiliste infotehnoloogiliste lahenduste arendamisega. Meil õnnestus pakkuda teenust Eesti riigile, luues turvalisi pilvelahendusi. Üheks esimeseks äärmiselt põnevaks projektiks oli luua bioiotehnoloogia laboratooriumile automatiseeritud minilabor ning turvaline pilvelahendus tulemuste visualiseerimiseks. Antud riistvara arenduse käigus puutusingi esmakordselt kokku masinaosade 3D printimisega ning nägin kui keeruline ja kulukas on neid masinaid käsitleda ja omada.

See oli üldiselt aeg, kui uusi ja põnevaid ideid oli palju ning üht-äkki oli mul kokku käsil 8 projekti, mida erinevate meeskondadega eest vedasime. 2012 aastal otsustasime nendega minna ajujahile. Kõik meie ideed valiti top100 hulka ning kahega neist jõudsime koguni finaalini välja. See oli kindlasti meeldejääv kogemus ja tekitas omakorda laviini uute ideedega. Ajujahi formaat on suurepärane proovikivi ja kiirkursus idufirma edukaks asutamiseks.

Kumb tuli enne: tehnoloogia- või ärihuvi? 

Kindlasti võin öelda, et tehnoloogiahuvi on olnud juba väiksest peale minu edasiviiv jõud. Ettevõtluse juurde jõudsin pigem loomulikult, et luua midagi uut ja innovaatilist. Samuti hindan üle kõige maailmas oma aja peremeheks olemist ning asjade oma moodi tegemist. Kui aga 3D printimise põnevasse tulevikumaailma juba sukeldusin, sain aru, et see ongi just see minu tassike teed. 2013 a. alates olengi tegelenud peamiselt selle tehnoloogia õpetamise ja edasiarendamisega. 2014 a. õnnestus meil oma ettevõttega 3DPrinterOS saada investeering Microsofti kaasasutajalt Paul Allenilt ja me lõime maailma esimese 3D printerite operatsioonisüsteemi. Ettevõte teeb tänaseks koostööd mitmete nimekate organisatsioonide ja ettevõtetega nagu NASA, Harvard University, Google, Bosh ja Microsoft ning on vahendanud üle 1.8 miljoni 3D trüki. Olles pika aega ainult tarkvaraga tegelenud tõi aga tehnoloogia huvi mind tagasi füüsiliste masinate ja toodete juurde.

Mis on Cloud Factory? Kui peaksid enda kollektiivset pere tutvustama võõrale huvilisele. 

Cloud Factory on üks lahe kontor Tallinna linnas, mis peidab endas üht futuristlikku masinat, mis kasvatab väärisehteid. Pea igal kellaajal võib sealt leida kolm vahvat ettevõtjat, kes elavad ja hingavad selle innovaatilise pilvetehase rütmis ja nimetavad end järgmise generatsiooni kullaseppadeks. Meie tehases sünnivad unikaalsed disainid ja tooted maailmakuulsatele YouTuberitele ja artistidele ning ülivinged koostööprojektid ehete ja moebrändidega nii meilt kui mujalt.

Kuidas leidsid tehnoloogiamaailmas suuna ehetele? 

Ka see suund leidis meid samm-sammult ning kuidagi loomulikult. 2016. aastal kohtusin läbi ühise tuttava TV staari ja rulalegendi Bam Margera’ga, kellega sündisid esimesed 3D prinditud ehted, mis olid inspireeritud Bami tatoveeringutest. Sel ajal toimetasin ka TTÜ innovatsiooni keskuses Mektory, kus tutvusin Marekuga, kes oli TTÜ teadlaste tiimis uba aastaid tegelenud tehnoloogia arendamise ning erinevate metallide 3D printimisega.

Samal ajal tekkis meil kontakt Eesti artistidega läbi minu elukaaslase Kati. Koos nende manageridega töötasime välja personaliseeritud ehted ja avastasime imelise merchi maailma.

Saime kliente tasakesi juurde ning peagi kasvasime teadusprojektist äriks ja saime soetada endale päris oma metalliprinteri. Kui printer Saksamaalt teele pandi, kolisime ka oma tehaseruumidesse, kus 20 päevaga sai tiimi, pere ning sõprade abiga ööd ja päevad läbi ehitatud ja möllatud, samal ajal mõeldes kuidas veerand miljonit maksev masin kuskil treileris meie poole liigub. Siiani on selgelt meeles need emotsioonid kui masin lõpuks kohale jõudis ning see kahveltõstuki otsas teisele korrusele tõsteti. Kindlasti ühed kõige pingelisemad minutid mu elus. Ja nii siis me avasimegi oma futuristliku ehtetehase. Ja kui sellesse maailmasse ja nendesse lõpututesse disainivõimalustese juba sukelduda, siis ei tahagi enam välja tulla.

Mis teeb 925 hõbeda eetiliseks?

Meie puhul on eetiline kogu tootmisliin. See tähendab, et loomulikult on meil tehases kõik vinks vonks ja proovime kõigil olemise võimalikult mõnusaks teha, kuid hangime ka oma toormaterjali Itaalias toimetavalt eetiliselt tootjalt, kes vastutab selle eest, et kõikides tootmisprotsessides kasutataks võimalikult palju taaskasutatud metalli. Muidugi peab hõbe olema hangitud kohtadest, kus kaevandatakse eelkõige muid väärismetalle ning hõbe kogutakse kõrvalsaadusena, kaevandused ei kasuta keskkonnakahjulikke lõhkeaineid, ei mõjuta põhjavee kvaliteeti ja ettevõte vastutab alade floora ja fauna säilitamise ja jätkusuutlikkuse eest. Samuti ei kasutata kaevandustes lapstööjõudu ja töötajaid koheldakse eetiliselt ning nad saavad väärilist palka.

Lisaks eetilisusele on meie jaoks ka väga oluline rohelisus kogu protsessis. Toodame enamus ehteid tellimuspõhiselt, otse metallist 3D printimine tekitab mimimaalselt jääkmaterjali ning võrreldes tavatootmisega kordades vähem CO2. Kõik meie masinpoleerimise graanulid on orgaanilised ning ümbertöödeldavad ning isegi meie sertifikaadid ja pakendid on valmistatud taaskasutatud materjalidest. Kui suured unistused täituvad, siis avame tulevikus printimispunkte ka Ameerikas ning Aasias, et pakkuda lokaalset tootmist, mis võimaldaks meil olla veelgi keskkonnasõbralikumad.

Mis on olnud sinu valdkonnas ettevõtjaks kujunemisel kõige suurem üllatus/ootamatum väljakutse?

Suurimaks üllatuseks on olnud ehk fakt, et olles rohkem kui dekaad 3D printimises ning tegelenud erinevate tarkvaralahendustega, poleks ma kunagi uskunud, et üks hetk leian end kullassepa pingis hõbesõrmust poleerimast või paberile uut ehteideed kritseldamas. Olen üllatunud, et oleme sidumas igapäevaselt oma tegemistes midagi nii traditsioonilist nagu väärisehete tootmine ja midagi nii revolutsioonilist nagu metalli 3D printimine.

Kas kasvad orgaaniliselt või töötad sihikindlalt konkreetse unistuse poole? Mis tippu vallutada ihaled?

Cloud Factoryl on kindlasti plaan minna ikka kõrgete tippude vallutamise suunas. Hetkel teadaolevalt oleme me ainuke ettevõte maailmas mis pakub metallist otse 3D prinditud ning lõpptooteks viimistletud hõbeehete masstootmist. Lähiaastatel hakkame pakkuma ka kuldehteid ning launchime oma veebiplatvormi. Juba peagi plaanime oma tootmist laiendada üle ookeani, lähemale oma USA klientidele, avades teise inventarivaba lao ehk meie printimispunkti mis on loodetavasti kunagi osa meie ülemaailmsest tootmisvõrgustikust. Tahame muuta meie eetilise ja jätkusuutliku tootmisprotsessi väärisehete tootmise puhul standardiks.

Naudi ehteid, mis on valmistatud Tallinnas andekate inimeste innovaatilises idufirmas. Kanna ehteid, mis järgivad eetilisi põhimõtteid läbi kogu protsessi – alates tootmisest kuni postipakendini.

Shopping Cart