Ultramariinsinine värv on valmistatud looduslikust kivist lapis lazulist või selle sünteetilisest ekvivalendist. Ultramariinsinine on küllastunud, tume, violetse kallakuga sinine, kuid üldisemalt võib “ultramariinsinine” viidata lihtsalt erksale sinisele.
Poolvääriskivi lapis lazuli ehk lasuriit
Ultramariinsinise ajalugu
Renessansiajal oli ultramariini pigment väärt isegi rohkem kui kuld. Arvestades selle hinnalisust, on kunstnikud sageli pühendanud värvi oma kõige olulisematele inimestele, kohtadele või lugudele, andes sellele mõistatusliku, tabamatu tähenduse. Näiteks, kasutati värvi sageli Neitsi Maarja rüüde jaoks, millega sümboliseeriti pühadust ja alandlikkust. Hinnaliseks pigmendiks jäi ultramariin kuni 1826. aastani, mil leiutati sünteetiline ultramariin.
Nimetus ultramariin tuleb ladinakeelsest sõnast ultramarinus, mis tähendab tõlkes “mere taga”. Nimi pärineb Itaalia kaupmeestelt, kes importisid 14. ja 15. sajandil pigmenti üle mere kaugetest Afganistani mägedest, kust pärinevad ka värvi ühed varaseimad koopamaalingud, tehtud aastatel 700–800 pKr.
Euroopa kunstnikud kasutasid pigmenti pigem säästlikult, püüdes näidata vagadust ning kulutamist pühendumuse väljendamise vahendina. Näiteks kasutas ultramariini Johannes Vermeer oma teosel “Pärlkõrvarõngaga Tüdruk”, kus tüdruku turban on maalitud ultramariini ja pliivalge seguga, peal on õhuke puhta ultramariini glasuur.
Asetades värvi kaasaegsesse konteksti, võrreldakse iidset ultramariini ainult ühe teise tänapäevase värvivariandiga: International Klein Blue, tuntud ka kui IKB, mille lõi 20. sajandi kunstnik Yves Klein, lootes selle sobitada lapis lazuli lõpmatute, hüpnotiseerivate omadustega.
Johannes Vermeer - Girl with a Pearl Earring
Foto: Public domain, via Wikimedia Commons
IKB 191, monochromatic painting
by Yves Klein
Millega ultramariinsinist sobitada?
Nipp, kuidas särtsakas toon garderoobis sujuvalt tööle panna on üsna lihtne – lase sellel särada.
- Kõige kindlam viis ultramarini kandmiseks on kombineerida see valge või kreemja tooniga – sinine lisab valgele erksat popi ilma liigse pingutuseta.
- Ultramariini puhul töötab hästi ka monokroomsus, seega võib julgelt sobitada kokku sama tooni sinist või rohelist.
- Julgema look’i saamiseks lisa ultramariinile roosat, punast või oranži.
Ultramariinsinine on kõrge energiaga. Selle elav ja hüpnotiseeriv sära on nii võimas, et tõmbab juba väikeses koguses tähelepanu. Värvi võib kirjeldada märksõnadega kaastundlik, väärikas, liikuv ja hingeline. See sinine püüdleb edasi, embab, on hingestatud ja elav, sisaldades südamlikkust ja emotsiooni. Ultramariin annab edasi luksust ja küllust.
Ultramariinsinine moelavadel
Jean Paul Gaultier' kevadine 2019 Couture kollektsioon
Fotod: designitaly.com, simons.com
Disainer Phoebe Philo 2017 aasta kevadkollektsioon
Disainer Paola Navone esitles 2022 aasta Milano moenädalal oma sinist kollektsiooni
Tanel Veenre 2021 aasta kollektsioon Titan, moevaatemängu Portaal laval
Tanel Veenre ja tema ultramariini armulugu
“Puhas ultramariin ei sallu vastuvaidlemist, on kindlasti üks kõige tugevama energiaga värvitoone üldse. Kuigi ma eelistan riietuses kandjana tolmusemaid siniseid, siis kunstnikuna on ultramariin sinine üks mu suuri lemmikuid.
See värv tundub tulevat kuskilt sügavalt ja sinine helendus on vaid pinnevirvendus. Oma Kõige jõulisema sära saab ultramariin koos kulla või puhta punasega, nende kõrval ta lausa plahvatab. Samas on selles toonis tundlikku poeetilisust, ta lajatab sametise piitsaga.”